Strona główna
Swiat zegarków mechanicznych
Swiat zegarków mechanicznych

Co to jest  zegarek mechaniczny?

 

Zegarek mechaniczny jest to zegarek napędzany wyłącznie przez wykorzystanie energii  sprężyny napędowej, bez używania żadnego źródła energii elektrycznej.

Energia mechaniczna powstaje na skutek samoczynnego rozprężania wcześniej ręcznie lub automatycznie skręconej sprężyny napędowej.

 W ręcznie nakręcanym zegarku mechanicznym, główna sprężyna napędowa mechanizmu jest nakręcana (skręcana) przez obracanie koronki.

Główna sprężyna samo-nakręcającego się(automatycznego) zegarka mechanicznego jest nakręcana  za pomocą bezwładnościowego systemu naciągu (skręcania) sprężyny poprzez ruch ręki na której zegarek jest  założony .

Nakręcona sprężyna magazynuje w sobie energię kinetyczną. Podczas rozprężania się oddaje zmagazynowaną energię napędzając mechanizm zegarka.

 Zegarki kwarcowe (zasilane z baterii ) poruszają się  samoczynnie,  jednakże zegarki mechaniczne nie mogą poruszać się bez pomocy siły ludzkiej. "Mechanizm" stworzony z setek części, może być nazywany "sercem"zegarka mechanicznego.

 Nakręcanie sprężyny doprowadza "serce" do 'bicia', i ta właśnie podobna do ludzkiej cecha,  jest jednym z unikalnych wdzięków zegarka mechanicznego, który wciąż jest uznawany  na całym świecie.

 

 Mechanizm zegarka mechanicznego:

 

Mechanizm zegarka mechanicznego jest  złożony z trzech głównych  zespołów:

 

1)     Mechanizmu naciągu ze sprężyną główną do zasilania zegarka

2)     Przekładni wskazań  która  przenosi siłę i  porusza wskazówkami

3)     Koła balansowego które obraca się do przodu i do tyłu abyutrzymać dokładność.

 

Analogowy zegarek kwarcowy jest podobny do zegarka mechanicznego pod względem posiadania przekładni która przenosi siłę nawskazówki, jednak jest on napędzany baterią oraz używa kwarcowego oscylatora aby utrzymać precyzję.

 Główna różnica pomiędzy zegarkiem kwarcowym analogowym (wskazówkowym) a zegarkiem kwarcowym elektronicznym (Lcd) jest taka że zamiast przekładni wskazań używa on elektronicznego obwodu dowyświetlania wskazań.

 

Jak działa mechanizm zegarka mechanicznego ?.

 

Mechaniczny zegarek jest stworzony z precyzyjnych części dokładnie i ostrożnie połączonych przez doświadczonego rzemieślnika. Mechanizm jest sercem zegarka. 

 Mechanizm mechanicznego zegarka nakręcanego ręcznie.

 W takim mechaniźmie sprężyna chodu nakręcana jest poprzez pokręcanie koronką. Jednym z wdzięków nakręcanego ręcznie zegarka jest to że jest w nim wymagana regularna czynność  nakręcenia sprężyny mechanizmu  zegarka.

Zapas energii zakumulowanej w sprężynie napędowej jest wystarczający do napędzania mechanizmu zegarka przez ok. 46 godzin i więcej, co zapewnia nieprzerwaną i dokładną pracę zegarka. 

Po wyczerpaniu energii zakumulowanej w sprężynie napędowej mechanizmu, zegarek zatrzyma się bez względu na to czy zegarek jest noszony na ręku czy nie.

 

Mechanizm mechanicznego samo-nakręcającego się zegarka.

 Samo-nakręcający się zegarek mechaniczny różni się od nakręcanej ręcznie wersji tym że nie jest wymagane nakręcanie go poprzez koronkę.

 Poprzez ruch ręki na ktorej zegarek jest noszony, rotor (wachnik) wewnątrz mechanizmu obraca się bezwładnościowo, nakręcając sprężynę główną.

 Zapas energii zakumulowanej w sprężynie napędowej jest wystarczający do napędzania mechanizmu zegarka przez ok. 46 godzin i więcej, coz apewnia nieprzerwaną i dokładną pracę zegarka. 

 Po wyczerpaniu energii zakumulowanej w sprężynie napędowej mechanizmu, zegarek zatrzymasię bez wzgledu na to czy zegarek jest noszony na ręku czy nie.

 Dlatego też dopóki samo-nakręcający się zegarek mechaniczny jest noszony na ręce, będzie wciąż działał.

 

Charakterystyka zegarka mechanicznego:

1. Nie używa baterii = czysta energia

 Zegarek mechaniczny jest ekonomicznym oraz przyjaznym dla środowiska produktem który nie używa elektryczności. Zegarki kwarcowe działają dzięki energii z baterii jednokrotnego użytku. Zegarek na promienie słoneczne posiada wewnątrz wbudowaną baterię, służącą do zmagazynowania energii również podlegającą wymianie.

 

2.  Ekologia = Powrót do ziemi pod koniec.

 Wszystkie części mechanicznego zegarka są stworzone z naturalnych materiałów. Jest on stworzony całkowicie z metalu i minerałów ( za wyjątkiem gumowego paska ).

 Dlatego też jest onprawdziwym ekologicznym produktem który całkowicie powraca w końcu do ziemi.

 

3. Ludzki oraz długo wystarczalny

 Mechaniczny zegarek porusza się  wraz  z ruchem człowieka. Zatrzymuje się, kiedy jest ściągnięty z ręki i nieużywany. Niektórzy ludzie widzą to jako wadę, jednak jest  to cecha zegarków mechanicznych. Ponieważ każda część jest wymienna, odbywanie regularnych przeglądów spowoduje długowieczność zegarka mechanicznego oraz możliwość przekazania go dalszym pokoleniom.

 Charakterystyka oraz informacje wyżej wymienione nie jest często wspominane przez sprzedawcó wzegarków, lecz należą do podstawowych informacji na temat zegarków mechanicznych.


Czysty, ekologiczny i ludzki - czy zegarek mechaniczny nie brzmi  zachęcająco?

 

 Dariusz Zatorski

 Zodiak  Co

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Zodiak 2009-2011
Realizacja: ProjektStudio